Alfa Romeo

Alfa Romeo jest to marka, która sięga swą historią początków wieku dwudziestego, a dokładniej mowa tu o roku 1906. Wówczas Alexandre Darracqu zdecydował się na stworzenie fabryki aut. Firma ta jednakże z czasem zaczęła chylić się do upadku poprzez kłopoty finansowe. Wtedy trafiła w posiadanie grupy przedsiębiorców. Zmieniono także nazewnictwo tejże fabryki na Anonima Lombarda Fabbrica Automobili czyli ALFA.
I stąd też charakterystyczne nazewnictwo. Jeżeli natomiast mowa o drugim członie tego określenia, to zrodziło się ono wtedy, kiedy na czele przedsiębiorstwa stanął Nicola Romeo. Samo logo Alfa Romeo, które przetrwało po dziś dzień wykreowane zostało zaledwie kilka lat później. Autorem logotypu do dziś popularnego jest Romano Cattaneu . To czerwony krzyż zaczerpnięty z mediolańskiej flagi a także herb rodzinny Visconti. Na czele tego herbu znajdował się wąż wojownik, jaki połykał dziecko. Pierwsze auta zaczęła owa fabryka wypuszczać w tym samym roku, kiedy skonstruowano logo zakładu. Miało to miejsce w roku 1910. Wtedy zaczęto wypuszczać na rynek model 24 HP, który powstał w trzystu egzemplarzach. Warto także dodać, że pojazd ten odznaczał się specyficznym silnikiem, to jest motorem napędzającym monoblok, który miał wyjątkowo solidne przyspieszenie.
Był innowacyjny, nowoczesny jak na tamte czasy i bardzo ciekawie skonstruowany. Pojazd mógł się wtedy rozpędzać do ponad 115 kilometrów na godzinę. Za jakiś czas w oparciu o wypuszczony model pojazdu zaczęto tworzyć inne samochody,  w tym model 15 HP Corsa oraz 15 – 2- HP czy 12 HP. Marka wypuściła w końcu na rynek motoryzacyjny również sportowe wozy, do jakich zaliczyć należy jako pioniera w tej kategorii auto 40 – 60 HP.
Nelży wspomnieć, iż pojazd ten miał sześciolitrowy motor napędzający OHV a także zawory sterowane przez popychacze. Ogólnie auto to wygrało wyścigi samochodowe, jakie były organizowane w latach 1920-1921 na torze Mugello.